Parke Nedir? Avantajları Nelerdir?

24 Eylül 2020 Perşembe
Parke Nedir? Avantajları Nelerdir?
Parke, hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Parke Nedir?

Parke yer döşemelerinde kullanılan bir zemin kaplama türüdür. Üretimi meşe, gürgen ve kayın terestelerinin makinelerde işlenip şekil verilmesiyle kullanıma hazır hale gelir.  Doğal bir malzemeden yapıldığından dolayı zemin kaplamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Kristal Zemin Kaplama olarak; doğal yapısıyla mekanınıza estetiklik katacak parkelerimize sitemizden göz atabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızın kimliğini belirleyen en önemli öğelerden biri olan parke, ev dekorasyonunda karakteristik bir farklılaşmanın ilk adımlarından. Rengi, dokusu, genişliği başta olmak üzere; parke işlemini yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok detay mevcut. Bu anlamda, hangi alanda, ne kadar süreyle (bir sonraki değişim zamanını öngörmek doğru seçim için önemli) ve ne tür bir parke kullanacağınızı belirlemeniz gerekir.

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kristal Zemin Kaplama parkelerindeki çok fazla çeşit, uzun süren kararsızlıklara dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için, parke seçerken dikkat etmeniz gereken kimi püf noktaları bir araya getirdik. 

 • Renk ve model seçimi için ana kriteriniz dayanıklılık olmalı. Kimi modeller size renk ya da doku anlamında çok daha çekici gelebilir ancak çabuk kirleniyorsa ya da kolay çizilebilecek bir yapıdaysa, sizin için iyi bir seçim olmayabilirler.
 • Özellikle renk seçiminiz için mutlaka mobilyalarınızı düşünerek hareket edin. Seçtiğiniz mobilya ya da aksesuarlara kontrast oluşturacak parkeler, hem mekanı daha etkin gösterir hem de mobilyalarınızın daha şık görünmesini sağlar. Tıpkı mobilyalar gibi, duvar rengi ya da duvar kaplamalarınızı önceden belirlemek, size parke seçiminizde büyük rahatlık sağlayacaktır.
 • Parkenin görünümünü daha şık hale getirmek için, zevkinize göre parkeler ile yakın tonlarda ya da tamamen zıt renklerde yüksekliği fazla süpürgelikler seçebilirsiniz. Genel mekan görünümünüze bu şekilde farklı bir hava katabilirsiniz.
 • Parke seçiminde, diğer önemli etken kullanım alanıdır. Bu nedenle, parke üretiminde ticari ve konut olmak üzere iki farklı parke sınıfı bulunur. Bu iki ana sınıfın yanı sıra parkelerin dayanıklılığına odaklanan aşınma sınıfları da vardır. Parkenizin aşınma sınıfı; parke uygulaması yapılacak zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine ve zeminin durumuna göre belirlenir. Hareket hacmi yüksek olan yerlerde üst sınıflar tercih edilirken, daha az hareket olan zeminlerde alt sınıflar kullanılmalı. 21, 22, 23, sınıfları konut için kullanımına; 31, 32, 33 sınıfları ise ticari alanlar için uygundur.
 • Parke kalınlığı da, yine parkelerin dayanıklılığı açısından büyük önem taşır. Zeminin durumu, ısı yalıtım ihtiyaçları ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı tercih edilmektedir. Genel olarak 8mm parkeler tüm ihtiyacı karşılasa da, ısı yalıtım performansı arttırılmış, 10 mm kalınlığındaki modelleri de iç mekan tasarımlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Parkelerde renk seçimi de yine kullanım alanınız ve ihtiyaçlarınıza yönelik değişkenlik gösterir. Gri renkte parkeler ev ve iş yerlerinde modern bir atmosfer yaratırken, meşe tonlarındaki parkeler, yaşam alanlarınıza daha doğal ve sıcak bir hava katar.Açık renk parkeler yaşam alanlarınızı daha aydınlık gösterirken, koyu renkler daha karanlık bir atmosfer yaratmak için açık renkli mobilyalarla da kombinlenebilir.
 • Kullanıma yönelik önemli kriterlerden bir diğeri de, parke plakalarının kesişim yerlerinin üzerindeki 1mm boşlukların V şeklinde birleşmesi sonucunda oluşan ve ‘derz’ adı verilen çizgilerdir. Parkeler derzli ve dersiz parke olarak ikiye ayrılır. Dekoratif anlamda hoş bir görünüme sahip bu parkeler, kolaylıkla temizlenebilir.
 • Parkelerin kalınlıklarının yanı sıra, her parkeye özel olarak tasarlanabilen kilit sistemleri de, parkelerin kullanım süresini ve dayanıklılığını etkiler. Satın aldığınız parkelerin kilit sistemli olmasına ve bu sistemin dayanıklı olduğundan emin olmalısınız.
 • Parke seçimi yaparken, parkenin özellikleri ve hangi zemin için daha kullanışlı olduğu hakkında yetkili firmadan bilgi almak oldukça önemlidir. Böylece, en doğru ve kaliteli malzemeyi seçer, uzun süreler boyunca evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sorularınız için size en yakın Kristal Zemin Kaplama  satış noktasına ya da kristalzemin.com'dan bizlere ulaşabilirsiniz.

Parkenin Avantajları Nelerdir?

 • Darbelere ve Basınca Dayanıklıdır.
 • Temizliği Kolaydır.
 • Uzun Kullanım Olanağı Sağlar.
 • Güneşe Karşı Solma Yapmaz.
 • Kimyasal Madde Bulundurmaz.
 • Kolaylıkla Monte Edilir.