Cami Halısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

25 Eylül 2020 Cuma
Cami Halısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Cami Halısı, hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Kristal Zemin Kaplama Cami halıları, camide ibadetini yapmak üzere gelen kişilerin rahat etmeleri ve ibadetlerini bu rahatlık içinde, temiz ve düzgün bir alanda yapmalarını sağlamak için kullanılmakta olan halılardır. Cami halısı seçilirken halıların desenleri, üretildikleri malzemeleri, maliyetleri ve özellikleri gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Cami Halısı Çeşitleri

Cami halıları üretim özelliklerine göre çeşitlendirilmektedir. En önemli nokta olarak halıların üretildikleri malzemelerdir. Kristal Zemin Kaplama olarak kullanılan halı çeşitleri  yün, polyamid,  polipolipen ve ya akrilik malzemelerdir.

Akrilik cami halısı, sentetik malzemelerden üretilen ancak doğal yün halıya özellikleri bakımından en fazla benzeyen halı çeşidi olarak bilinmektedir. Akrilik cami halılarının  görünüş ve yumuşaklık bakımından yün halılardan hiçbir farkı yoktur. Bu halılar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle Kristal Zemin Kaplama cami halıları arasından daha çok tercih edilmektedir. Akrilik cami halıları, kirlenme, küflenme, rutubet ve güveye karşı daha dayanıklıdır. Hemen her camide yaşanabilecek bu olaylar sebebi ile akrilik cami halısı öne çıkmaktadır. Akrilik cami halıları nemi içerisine çekerek içerisinde tutar daha sonra kuruyarak zarar görmez bu sebeple camilerin ıslak yerlerine yakın alanlara uygundur. Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı ve az kir tutması nedeniyle de özellikle çok güneş alan camiler ve yoğun kullanıma uygun halılardır. Olumsuz taraf olarak sentetik malzemeden üretilmiş olması nedeniyle alerjiye neden olabilmektedir. Ayrıca tüylenme sorunu nedeniyle ilk dönemlerde daha fazla süpürme işlemi yapılmalıdır.

Yün cami halısı ise tamamen doğal malzemeden üretilmekte olan halılardır. Diğer tüm halı çeşitlerine göre yün cami halıları uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bu sebeple çok fazla kişinin giriş çıkış yaptığı camilerde tercih edilmektedir. Görünüş olarak en iyi sonucu yün cami halıları vermektedir. Yünün kaliteli ve yumuşak dokusu nedeniyle hem renkler daha parlak olacak hem de halılar daha rahat olacaktır. Yün cami halıları doğal bir yalıtım malzemesi görevi görmektedir. Yünün özel yapısı sayesinde özellikle soğuk bölgelerdeki camilerde Kristal Zemin Kaplama olarak, yün cami halısı tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Yün cami halısı aleve karşı diğer ürünlere göre daha dirençlidir. Olumsuz tarafları bakımından yün cami halıları içerisinde üretim aşamasında mutlaka güve engelleyici madde kullanılmalıdır. Temizliği diğer halılara göre biraz daha zahmetlidir. Ayrıca yün malzemenin diğer malzemelere göre daha maliyetli olması nedeniyle halılar daha pahalı olmaktadır. Yün cami halıları da tüylenme riski taşımaktadır.

Cami Halısı Özellikleri

Cami halılarının  en önemli özelliği dayanıklı olmasıdır. Halıların üzerinde ibadet edilecek olması ve fazla kişi tarafından kullanılacak olması sebebiyle mutlaka bu özelliğe dikkat edilmelidir. Yün cami halıları diğer halılara göre daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra kir tutmayacak şekilde üretilmiş olması da önemlidir. Cami halıları muhtemel leke durumlarında kolay temizlenebilecek ve kir tutmayacak malzemelerden üretilmelidir. Cami halıları genel olarak safların düzgün olarak oluşturulabilmesi amacı ile çizgili şekilde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra çizgiler ile birlikte çiçekli ya da çizgiler ile başka şekiller ile halılar üretilmektedir.

Kristal Zemin Kaplama olarak Cami Halılarını dikkat edilmesi gereken tüm özelliklerine göre üretip sizlere sunmaktayız. Cami Halılarımızın modellerine göz atmayı unutmayınız.